Aktuality > Základní škola > Aktuality > Vánoční putování Evropou

Vánoční putování Evropou

11.12.2014

11. prosince 2014 se deváťáci vypravili v rámci výuky zeměpisu na výstavu Vánoční putování Evropou do Minoritského kláštera ve Znojmě.

Prohlédli si vánoční výstavku v SOU Dvořákova a prošli si svátečně vyzdobené město. Hlavním cílem byla výstava o vánočních tradicích a zvycích v různých koutech Evropy. Zatímco zajímavosti o Vánocích v Británii jmenovali sami, informace z jiných zemí pro ně byly často překvapující.

Několik otázek pro vás:

Věděli byste, že v Itálii naděluje dárky čarodějnice Befana?
Napadlo by vás, že sv. Mikuláš dal podobu postavě Santa Clause? A že se známý Santa objevil poprvé jako propagační postavička ve vojenském táboře v době války Severu proti Jihu? A že jeho jméno vzniklo zkomolením holandského Sinterklaas?
Slyšeli jste o tom, že slavení pravoslavných vánočních svátků bylo v Rusku zakázáno a slavil se pouze Nový rok s dědou Mrázem?
Věděli jste, že v Řecku se zdobí a osvětlují o Vánocích lodě?
Uhodli byste, jakou podobu má španělský Vánoční strýček? Najdete ho na jedné z našich fotografii. Děti mu namalovaly obličej a vyrobily nožičky, krmily ho a zakrývaly, aby neprochladl.

FOTKY Z VÁNOČNÍHO PUTOVÁNÍ EVROPOU KE ZHLÉDNUTÍ ZDE